Εκδήλωση – Ομιλία

Την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου 2023 μετα απο πρόσκληση του Συλλόγου Διδασκόντων του ΓΕΛ Καλαμωτής επισκέφθηκε το σχολείο μας η κ. Κέλλυ Λουφάκη, παραολυμπιονίκης και παγκόσμια πρωταθλήτρια ξιφομάχος σε αμαξίδιο. Η Κέλλυ Λουφάκη ως πρέσβειρα του ευρωπαϊκου προγράμματος Be active από το 2016 που σκοπό έχει να παροτρύνει μικρούς και μεγάλους να είναι ενεργοί στην καθημερινή άσκηση και στον αθλητισμό, ανταποκρίθηκε με μεγάλη προθυμία στην πρόσκλησή μας και μοιράστηκε με την σχολική κοινότητα του Λυκείου και Γυμνασίου Καλαμωτής εμπειρίες ζωής. Μαθητές και μαθήτριες παρακολούθησαν με ζωηρό ενδιαφέρον την ομιλία της, έθεσαν πολλές και ποικίλες ερωτήσεις και ελπίζουμε στο πρόσωπό της να ανακάλυψαν ένα πρότυπο αγωνιστικότητας και ψυχικού σθένους προς μίμηση.