Συμμετοχή στο σεμινάριο :”Η Ευρώπη του Μέλλοντος μέσα από τα μάτια των  μαθητών”

Την Πέμπτη 16 Δεκεμβρίου από τις 09:00-11:00, υπό την εποπτεία της κ. Βολάκη Ειρήνης, η μαθήτρια της Β’ Λυκείου Αναστασία Ρηγανά πήρε μέρος στο συμμετοχικό σεμινάριο με μαθητές /-τριες Λυκείου από όλη την Ελλάδα, με τίτλο :“Η Ευρώπη του Μέλλοντος μέσα από τα μάτια των  μαθητών” μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας ZOOM.
Μερικές από τις θεματικές που συζητήθηκαν ήταν : Νεολαία, πολιτισμός, αθλητισμός /Ευρωπαϊκή δημοκρατία /αξίες και δικαιώματα /απασχόληση /εκπαίδευση κ. α.
Οι προτάσεις των παιδιών θα ανέβουν ανώνυμα στην πλατφόρμα της Διάσκεψης για το Μέλλον της Ευρώπης, έτσι ώστε να ληφθούν υπόψη στις συζητήσεις των Ευρωπαϊκών θεσμών για τις μεταρρυθμίσεις στην Ευρωπαϊκή Ένωση.