Μαστιχόδεντρα στην αυλή του σχολείου μας!!

Τα τρία μαστιχόδεντρα είναι προσφορά της Ένωσης Μαστιχοπαραγών Χίου , μετά από χορηγία του Εκπαιδευτικού Ιδρύματος Ελληνογαλλικής Σχολής Ευγένιος Ντελακρουά.

Πιο συγκεκριμένα, μετά την υλοποίηση πρότζεκτ για την προστασία της μαστίχας από μαθητές-/τριες της Ελληνογαλλικής Σχολής, προέκυψε σχετική χορηγία στην Ένωση Μαστιχοπαραγών Χίου. Με πρωτοβουλία της υπεύθυνης πωλήσεων της ΕΜΧ, κ. Μαρίας Δαμαλά και σε συνεργασία με το ΓΕΛ Καλαμωτής, η παραπάνω χορηγία αξιοποιήθηκε για την προσφορά τριών μαστιχόδεντρων στο σχολείο.

Το φύτεμα των τριών μαστιχόδεντρων εντάσσεται στα πλαίσια της προσπαθείας δημιουργίας σχολικού κήπου, που έχει ξεκινήσει τα τελευταία τρία χρόνια μέσω υλοποίησης σχολικού πρότζεκτ, αλλά και μέσω πρωτοβουλιών εκπαιδευτικών και μαθητών του σχολείου.